Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

  Zabıt katipleri de artık yeşil pasaport alabilecek

  Zabıt katipleri de artık yeşil pasaport alabilecek

  Zabıt katiplerini sevindirecek haber Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Sayın Gül, Adalet Bakanlığı’nda görevli Zabıt Katibi ve İcra Katipleri’nin kadrolarının 3. ve 4. dereceye düşebileceğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayınlandığını duyurdu.

  Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren karara göre artık zabıt katipleri ve icra katiplerinin kadroları 3. ve 4. dereceye düşebilecek. Bu da yeşil pasaport ve maaş düzenlemesi gibi bir çok alanda iyileştirme anlamına geliyor.

  Sayın Gül’den Adalet Personellerinin maaş ve özük hakları konusunda düzenlemelerini içeren yeni müjdeli haberlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

  Personel Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama;

  Adaletin tesisinde önemli bir role sahip olan Bakanlığımız taşra teşkilatında görevli zabıt kâtibi ve icra kâtibi unvanındaki personellerimize 3 üncü ve 4 üncü derece kadro verilmesine ilişkin talepleri hakkında Genel Müdürlüğümüzce ilgili kurumlar nezdinde gerekli çalışmalar yapılmış ve Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL’ün destekleriyle, 30/04/2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 26 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Kadro derecesi dağıtılmasına ilişkin çalışma, personelimizin mevcut kadro derecesi ve mükteseplerine uygun olarak tamamlanmış olup, kadro dereceleri 3 üncü ve 4 üncü dereceye düşürülen zâbıt ve icra katipleri durumunu aşağıdaki sorgu ekranından görüntüleyebilecektir.

  Personelin kadro derecesine ilişkin çalışmalar Bakanlığımızca ödemeye esas derece ve kademesi, eğitim durumu ile hizmet süresine göre re’sen belirli aralıklarla yerine getirileceğinden ayrıca talep alınmayacaktır. Tüm teşkilatımıza ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederiz.

  Kadro değişikliği sorgulama ekranı

  Resmi gazete linki

  YORUMLAR

  1. mehmet saygın dedi ki:

   190 Sayılı Kanun Hükmünde kararname ile getirilen düzenleme 5 olan zabıt katipliği kadrolarının 3 ve 4 kadroya değiştirildiğine dair 30.04.2018 tarih ve 2018/11675 sayılı kararname eki 26 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girerek bu tarih itibariyle zabıt katipleri eş ve çocuklarının yeşil(hususi)pasaport alma hakkı tanınmıştır. Ancak 26 Mayıs 2018 tarihinden önce öğrenim durumları itibariyle 5.lik kadrodan 1,2 ve 3 derecelerden emekli olan hukuki durumları ve aynı unvanlı zabıt katipleri kapsam dışı bırakılarak hak ihlali yapılmıştır.. unvanlar arasında fark yaratan düzenlemeye bir an önce son verecek yeni bir düzenleme yapılması gerekirken yapılmamıştır.

  2. mehmet saygın dedi ki:

   26 mayıs 2018 tarihinden önce öğrenim durumları itibariyle 1,2 ve 3 derecelerden emekli olan zabıt katipleri kapsam dışı bırakılmıştır.hukukun inşasında güvene dayalı önemli bir rol oynayan zabıt katipleri arasında bir kısmının alıp bir kısmının bu haktan yararlanamaması Anayasanın 10 maddesine ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 7.maddesine göre aykırı bir durum teşkil etmiştir.Bakanlık olarak 2018 yılından bu güne kadar bir adım atmamıştır.Hukuksal işlem devam ettiği halde hernedense açılan davalarında reddine karar verilmektedir.yorum yazıyorum ama yorumu okuyanda olmuyor herhalde

  3. Gökçe dedi ki:

   Herkes sizin gibi hakkını aramıyor Mehmet Bey. Biz zabıt katipleri olarak kuyruğunu altına kıstırıp bana dokunmayan yılan bin yaşasın dedikçe hiçbir hakkımızı adam akıllı alamayacağız. Düşünün adam hakkı olan yıllık izni bile amiri hayır dedikten sonra alamıyor o izni bile boşa gidiyor. Niye çünkü işimizden oluruz, rızkı veren Allah’tır diyecek kadar cesaretimiz yok. Sözleşmeli öğretmenler kadar olamadık. Bir olup hakkımızı arayamıyoruz.

   1. mehmet saygın dedi ki:

    İdare mahkemesine açmış olduğum davam reddine karar verildi istinafda kesin olarak karar verdi. kanun açık ve seçik olarak arada hukuksal eşitsizlik olduğu açıktır.26 mayıs 2018 tarihinden sonra emekli olan zabıt katipleri alırda bundan önçekiler niye alamasın kanun değiştirerek bu hak tanınması gerekir ama nerde o adalet adalet dağıtan kurum kendi personeli içerisinde eşitsizlik yaptıktan sonra adalet beklenirmi adil yargılanmadığımdan dolayı anayasa mahkemesine müracaat ettim.

    1. Ramazan dedi ki:

     Çok haklısınız bu is bireysel olmuyor belki sendikalar devreye girse daha iyi olur toplu olarak destek olmalıyız hakkımız olanı