Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

  Yargıda Duran Sürelerin Kapsam ve İçeriği

  Hangi Süreler Durdu? Süreler Hangi Tarihler Arasında Durdu? Dolmak Üzere Olan Süreler Durmuşsa Yeni Bir Süre Verilecek Mi? İcrada Daha Önce Satış Günü Verilmiş İse Satışa Devam Edilecek Mi? İşlemeye Devam Edecek Süreler Hangileri? Duruşmaların Ertelenme Tarihi De Uzadı Mı? Erteleme Süreleri Kesin Mi?

  Yargıda Duran Sürelerin Kapsam ve İçeriği

  Hangi Süreler Durdu?

  • Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikâyet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanaşımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri gibi bir hakkın kullanımına ilişkin tüm süreler,
  • CMK, HMK, İYUK ve usul hükmü içeren diğer kanunlarda taraflara verilen süreler ile bu kapsamda Hâkim tarafından tayin edilmiş tüm süreler,
  • Arabuluculuk, uzlaşma gibi alternatif çözüm yöntemlerine ilişkin süreler,
  • İcra ve İflas Kanunu ile takip hukukuna ilişkin diğer kanunlarda belirlenen süreler durduruldu.

  Süreler Hangi Tarihler Arasında Durdu?

  Sayın Cumhurbaşkanımızın uzatma kararıyla, İcra-iflas hukuku dışındaki tüm süreler 13 Mart -15 Haziran arası için; icra işleri ise 22 Mart -15 Haziran arası için durdu.

  Dolmak Üzere Olan Süreler Durmuşsa Yeni Bir Süre Verilecek Mi?

  Durma süresinin başladığı tarih itibarıyla, bitimine on beş gün ve daha az kalmış olan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden (16 Haziran’dan) başlamak üzere on beş gün uzamış sayılacak.

  İcrada Daha Önce Satış Günü Verilmiş İse Satışa Devam Edilecek Mi?

  Daha önce satış günü verilmiş olsa bile bu işlemler de durmaya devam edecek. 15 Haziran’dan sonra yeni satış günü verilecek. Ancak yeni satış ilanı için tekrar ilan ücreti alınmayacak, bu ilan elektronik ortamda yapılacak.

  İşlemeye Devam Edecek Süreler Hangileri?

  • Suç ve ceza, kabahat ve idari yaptırım ile disiplin hapsi ve tazyik hapsi için kanunlarda düzenlenen zamanaşımı süreleri,
  • CMK’da yer alan koruma tedbirlerine ilişkin süreler,
  • HMK’da düzenlenen ihtiyati tedbiri tamamlayan işlemlere ilişkin süreler durmayacak.

  Duruşmaların Ertelenme Tarihi De Uzadı Mı?

  • Adli ve İdari Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerindeki duruşmalarda HSK kararıyla 15 Haziran’a kadar ertelendi.
  • Yargıtay ve Danıştay’daki duruşmaları erteleme yetkisi ise bu mahkemelerin Başkanlar Kurulu tarafından kararlaştırılacak.

  Erteleme Süreleri Kesin Mi?

  Salgının seyrine göre erteleme tarihlerinin değiştirilmesi mümkündür. Virüs tehlikesinin gidişatı, bu konudaki takvimi belirleyecek.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.