Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana/Altalta Şablonu için - Mobil)
REKLAM ALANI

Tazminatsız Kovulan İşçi Yargıtay Kararıyla Geri Döndü

Sosyal paylaşım sitesinde patronu hakkında yorum yapan işçi, işverene ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle tazminatsız olarak kovuldu. Ancak işçi, Yargıtay kararıyla işe iade edildi.

Tazminatsız Kovulan İşçi Yargıtay Kararıyla Geri Döndü
15 Mart 2020 14:15
139
A+
A-

Komşu iş yerinde işçilere hediye dağıtılmasına içerlenen işçi, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan ‘Bütün arkadaşlarımın dikkatine. İşte bakın, ne kadar büyük bir firmada çalıştığımızı bir kez daha bizlere ifade ettiler, bizler bu kadar aşağılanacak ne yaptık bilmiyorum‘ değerlendirmesinde bulundu.

Bölge Adliye Mahkemesi Kararı Bozdu

Bunun üzerine işçi, işverene hakaret ettiği gerekçesiyle tazminatsız şekilde kovuldu. İş Mahkemesi’nin yolunu tutan mağdur işçi, yaptığı paylaşımında hakaret etme niyetinde olmadığını savundu. Mahkeme, işçinin işe iadesine hükmetti. İşveren, kararı istinâfa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, işçinin paylaşımında işverene sataştığı gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay İşçinin İşe İadesine Karar Verdi

Davacı işçi kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi girdi. Daire, işçinin paylaşımının hakaret sayılamayacağına hükmetti. Kararda; Dava konusu olayda davacı tarafından sosyal medya hesabında yapılan paylaşımın hakaret ve sataşma niteliğinde olmadığını, yakınma niteliğinde olup eleştiri sınırları içinde kaldığının ortada olduğunu, başka bir ifadeyle davacının davranışının tek başına 4857 sayılı Kanun’un 25. maddesi kapsamında haklı sebep ağırlığında olmadığını, 4857 sayılı Kanun’un 18. maddesi kapsamında yapılan değerlendirmede de söz konusu paylaşımın iş ilişkisinin devamını çekilmez kılacak nitelikte bulunmadığının anlaşılmakta olduğunu, davacının yaptığı bu paylaşım sebebiyle işverenin işletme menfaatlerinin zarar gördüğüne, çalışma düzeninin bozulduğuna ilişkin de bir delil bulunmadığını, buna göre davacının yaptığı paylaşımın işverene haklı sebeple fesih imkânı vermeyeceği gibi geçerli sebeple fesih imkânı da vermeyeceğinin anlaşıldığını, bu sebeple Bölge Adliye Mahkemesince feshin geçerli sebebe dayandığından bahisle davanın reddine karar verilmesi hatalı olup, bozmayı gerektirdiğini belirterek Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine karar vermiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.