Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

    Sözleşmeli Memurun Senelik İzni Gelecek Yıla Aktarılır Mı?

    Sözleşmeli memur yıllık iznini yıl içinde kullanmaması halinde, bir sonraki yıla aktarılmasını öngören bir düzenleme bulunmamaktadır.

    Sözleşmeli Memurun Senelik İzni Gelecek Yıla Aktarılır Mı?

    28.06.1978 tarihli ve 16330 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ı düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı’nın 9. maddesine göre; “160 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde sayılan kurumlarda Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele yirmi gün, on yıldan fazla olanlara otuz gün ücretli yıllık izin verilir.”

    Devlet Personel Başkanlığı’nın 29.12.2015 tarihli ve 20630 sayılı görüşünde; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin, yıl içerisinde kullanılmayan yıllık izin sürelerinin bir sonraki yılda kullandırılıp kullandırılmayacağına yönelik olarak Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda bir düzenleme bulunmadığı ve sözleşmelerin mali yılla sınırlı olduğu belirtilerek sözleşmeli istihdam edilen personelin önceki yıldan kalan izninin kullandırılamayacağı yönünde görüş bildirilmiştir.

    657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin yıllık izine hak kazanması için bir yıl hizmetinin olması gerekir. Sözleşmeler mali yıl ile sınırlı olduğundan yıllık izninde sözleşmenin geçerli olduğu mali yıl içerisinde kullanılması gerekir.

    YORUMLAR

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.