Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana/Altalta Şablonu için - Mobil)
REKLAM ALANI

Sözleşmeli Memurun Senelik İzni Gelecek Yıla Aktarılır Mı?

Sözleşmeli memur yıllık iznini yıl içinde kullanmaması halinde, bir sonraki yıla aktarılmasını öngören bir düzenleme bulunmamaktadır.

Sözleşmeli Memurun Senelik İzni Gelecek Yıla Aktarılır Mı?
1 Ocak 2019 13:50 | Son Güncellenme: 6 Temmuz 2019 02:03
570
A+
A-

28.06.1978 tarihli ve 16330 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ı düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı’nın 9. maddesine göre; “160 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde sayılan kurumlarda Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele yirmi gün, on yıldan fazla olanlara otuz gün ücretli yıllık izin verilir.”

Devlet Personel Başkanlığı’nın 29.12.2015 tarihli ve 20630 sayılı görüşünde; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin, yıl içerisinde kullanılmayan yıllık izin sürelerinin bir sonraki yılda kullandırılıp kullandırılmayacağına yönelik olarak Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda bir düzenleme bulunmadığı ve sözleşmelerin mali yılla sınırlı olduğu belirtilerek sözleşmeli istihdam edilen personelin önceki yıldan kalan izninin kullandırılamayacağı yönünde görüş bildirilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin yıllık izine hak kazanması için bir yıl hizmetinin olması gerekir. Sözleşmeler mali yıl ile sınırlı olduğundan yıllık izninde sözleşmenin geçerli olduğu mali yıl içerisinde kullanılması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.