Osman Kavala Yeniden Tutuklandı

Tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Osman Kavala tutuklandı.

Osman Kavala Yeniden Tutuklandı
A+
A-
19.02.2020
433

Osman Kavala, 2 yıl 4 ay tutuklu kaldıktan sonra Gezi Parkı Davası’nda hakkında beraat ve tahliye kararı verilmesinin ardından, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin diğer soruşturma kapsamında yeniden tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “Osman Kavala’nın şüpheli Hanrey Barkey ile görüştüğü, PKK irtibatlı kişilerle iletişim kurduğu ve darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığı” yolundaki iddiasını yerinde gören İstanbul Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hâkimliği, “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi.

Osman Kavala, Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunurken hakkında yürütülen 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ikinci soruşturmada da şüpheli sıfatıyla ifade vermiş, ancak 11 Ekim 2019’da bu dosyada tahliyesine karar verilmişti. İkinci tutuklama, 11 Ekim 2019’da tahliye kararı verilen bu soruşturma kapsamında bu kez “suçun önemi” ve “kaçma şüphesi” gerekçesi öne sürülerek yapıldı.

Kavala’nın avukatı İlkan Koyuncu, savunmasında “309. maddenin ihlalinden 2 sene müvekkilim cezaevinde kaldı. Savcı tarafından re’sen tahliye edildi. Bugünkü sevk evrakında bir kelime ilave bir iddia bulunmamaktadır. Bugün öğle saatlerinde AKP grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cübbe giymiş, müvekkilim hakkında tutuklama kararı vermiştir.” ifadelerine yer verdi.

840 gün tutuklu kalmasının ardından hakkında beraat ve tahliye kararı verilen Osman Kavala, yeniden tutuklandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.