Memur ve Emekli Zammı Yüzde Kaç Oldu

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği enflasyon oranının ardından maaşlara yapılacak zam oranı belli oldu. Memur ve emekli maaşlarına yüzde 5.75 zam yapılacak.

Memur ve Emekli Zammı Yüzde Kaç Oldu
A+
A-
03.07.2020
696

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak-Haziran döneminde yüzde 5.75 oranında arttı. Buna bağlı olarak memur ve emekli maaşlarına da yüzde 5.75 zam yapılacak.

Memur Maaşı Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Memurlar, sözleşmeli memurlar ve memur emeklileri ise yılın ilk yarısında yüzde 4 zam almışlardı. Temmuz ayındaki zam oranı da Toplu Sözleşmeye göre yüzde 4. Tüketici jfiyat endeksi yüzde 5, 75 arttı buna ek olarak memurlar 1, 75 puan zam alacak.  Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, temmuzda yüzde 4 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz’da alacak.

En Son Ne Kadar Zam Yapılmıştı?

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Geçen yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 6,50 seviyesinde gerçekleşti. Bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 1,49 artışla birlikte kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 5,49 artış yapılmıştı. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.