Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

  Koronavirüs Önlemleri Yumuşatılacak

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Koronavirüs önlemlerinin bayramdan sonra aşamalı olarak yumuşatılacağını açıkladı.

  Koronavirüs Önlemleri Yumuşatılacak

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Koronavirüs önlemlerinin bayramdan sonra aşamalı olarak yumuşatılacağını açıkladı. Bakan Gül: “Yeni normalleşmede 4 koldan çalışmalarımızı planlıyoruz. Adliyeler, ceza infaz kurumları, noterlikler ve bakanlık bağlı kurumları için bir yol haritası çalışması yapılmıştır.” dedi.

  Adalet hizmetlerinde koronavirüse karşı alınan tedbirlerle ilgili koordinasyon toplantılarının dokuzuncusu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantı saat 12.00’de başladı. Toplantıya HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSK Birinci daire başkanı Halil Koç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Bakan yardımcıları Cengiz Öner, Zekeriya Birkan, Şaban Yılmaz, Uğurhan Kuş ve Adalet Bakanlığı bürokratları katılıyor.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Bakan Gül, koronavirüsün din, dil, ırk ve ideoloji ayırt etmediğini belirtti. Bakan Gül açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Artık normal yok, yeni normal var’ sözünü hatırlatarak yeni normalde, yargıya ilişkin hedeflerin korunması noktasında en üst düzeyde kararlılığın söz konusu olduğunu kaydetti. Yeni normalleşme sürecinde 4 koldan çalışmaları planladıklarını söyleyen Gül; “Adliyeler, ceza infaz kurumları, noterlikler ve bakanlık bağlı kurumları için bir yol haritası çalışması yapılmıştır. Bayramdan sonra tüm uygulamalar yumuşatılacaktır, planlamalarımız hazırdır. Somut bir takvime bağlandığında bunlar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tüm bu çalışmaları da Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun uygun bulması ve bu konuda kılavuzların onaylanması ile yürürlüğe girecektir.” açıklamasını yaptı.

  Bakan Gül yeni dönemi daha fazla özgürlük, hukuk ve adaletin tecelli ettiği bir dönem olmasını arzu ettiklerini ve insan hakları hukukunu daha da güçlendirmek için önemli bir zemin olarak gördüklerini dile getirdi. Bakan Gül, “Bu zemin üzerinde milletimize taahhüt ettiğimiz tüm reformların gerçekleştirilmesi kararlılığı içerisindeyiz. Yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız tüm bu çalışmalar hukukun üstünlüğü çerçevesinde temel hak ve özgürlüklere dayalı ve vatandaş odaklı çözümler üretmek içindir. Gerek koordinasyon toplantılarımız, gerek hukuk dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız tüm görüşmeler bu ortak değeri bulmaya yöneliktir.” ifadelerini kullandı.

  Tedbirlerin Kalkması Da Koronavirüs Bilim Kurulu Önerileriyle Olacak

  Noterliklerin bugün itibarıyla normal çalışma dönemine başladığını kaydeden Bakan Gül Adli Tıp Kurumunun da çalışmalarına yeniden başladığı bilgisini verdi. Bakan Gül, “Önümüzdeki dönemde de Bilim Kurulu rehberliği içerisinde diğer uygulamalarda gözden geçirilerek normalleşmeye adım atılacaktır. Bunları yaparken bilimin sesine kulak vereceğiz, Sağlık Bakanlığı’nın önerilerini takip edeceğiz. Tedbirleri alırken nasıl Bilim Kurulu’nun önerileriyle almışsak, tedbirlerin kalkması sürecini de yine Bilim Kurulu’nun önerileriyle kaldıracağız” diye konuştu.

  İşyurtlarında 16 Mart’tan Bu Yana Yaklaşık 7 Milyon Maske Üretildi

  Bakan Gül açıklamasında İşyurtları Kurumunda yapılan çalışmalara dikkat çekti. Bakan Gül konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu süreçte İşyurtları faaliyetlerini sağlık merkezi çalışmalarına yoğunlaştırmış durumdayız. Bugün bir sağlık çalışanımızın giymiş olduğu bir tulumda, bir vatandaşımızın takmış olduğu maskede kim bilir hangi hükümlünün el emeği bulunmaktadır. Hükümlü ve tutukluların işlemiş oldukları suçlar bu insanların toplumumuzun bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Burada temel yaklaşımımız insana verdiğimiz değerdir. Hükümlülerin yeniden topluma hazırlanması için İşyurtları da çok önemli bir başarı hikayesi ortaya koymuştur. Atölyelerimizde hükümlüler tarafından maskeden tuluma, ameliyat önlüğünden gözlüğe kadar birçok üretim yapılmıştır. 16 Mart’tan bu yana yaklaşık 7 milyon maske üretilmiştir, 900 bin tulum, 2 milyondan fazla gazlı bez, 633 bin tıbbi gözlük imal edilmiştir. Ayrıca 80 ton kolonya, 2 bin 500 ton temizlik malzemesi ve dezenfektan üretilmiştir.” dedi.

  İnfaz koruma memurlarının ortaya koyduğu kahramanlık ve fedakarlığa da dikkati çekmek istediğini dile getiren Bakan Gül, herkese “evde kal” denildiği bir dönemde, infaz koruma memurlarının ailelerinden, evlerinden uzakta kaldıklarını belirtti. “Onbinlerce memurumuz bir hükümlüye, tutukluya virüsün bulaşmaması için ya karantinada ya vardiyada ya da nöbette görev yapmaktadır.” diyen Gül, tüm infaz koruma memurlarına özverili çalışmaları için teşekkür etti.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.