İdari Yargı Mahkemeleri’ne Online Harç ve Masraf Yatırma İşlemi

Avukat Portal’dan İdari Yargı Mahkemeleri’ne online harç ve masraf yatırma işlemi gerçekleştirildi.

İdari Yargı Mahkemeleri’ne Online Harç ve Masraf Yatırma İşlemi
A+
A-
10 Ocak 2015 23:37
593

UYAP’ın amacı hızlı, fonksiyonel, etkili, güvenilir ve şeffaf bir yargı mekanizması oluşturmak, Bürokratik prosedürün azaltılması, adalet dağıtımını hızlandırmak, yargılama giderini azaltmak, yargı personelinin iş  yükünü azaltmak, idari ve yargısal faaliyetlerin hızlı ve etkili şekilde yürütülmesini sağlanmasıdır.

Bu amaca ulaşılabilmesi için;

  1. Adalet Bakanlığı teşkilatı, bağlı ve ilgili kuruluşları ile yargı birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunun sağlanması,
  2. UYAP gibi bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunun sağlanması,
  3. Vatandaşlara ve Avukatlara online yargı hizmeti sunulması planlanmıştır.

Bu kapsamda faaliyete geçirilen  Avukat Portal’dan İdari Yargı Mahkemeleri’ne masraf ve harç yatırılması işlemleri vasıtasıyla;

Avukat Portal aracılığıyla, yargı hizmetlerinin emektarları Avukatların vekil oldukları dava dosyalarına harç ve masraf yatırabilmeleri imkânı getirilerek, mesai mefhumu gözetmeksizin, Avukatların ofislerinden dava dosyalarında her türlü evrak gönderme ve usuli işlemi yerine getirebilmesi sağlanmıştır.

Avukatlar artık, cevap, savunma, itiraz, temyiz dilekçesi vb işlemleri dava dosyalarına eklerken harç ve masraflarını da yargı birimlerine gitmeden ofislerinden güvenle yatırabilmeleri imkânı sağlanmıştır.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.