Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

  Hakim, Kendisini Duruşmaya Davet Etti

  İzmir’in Kınık ilçesinde Asliye Ceza Mahkemesi bayan hakimi, şikâyetçisi olduğu davanın iddianamesini kabul edip kendisine tebligat çıkartarak durumşaya davet etti. Bununla da yetinmeyip ilk duruşmayı “Hakim” sıfatıyla yönetti. Duruşma zabtına tebligatların taraflara ulaştığını ve yazılan talimatlara yanıt verildiğinin görüldüğünü geçirten hakim, sanık avukatının, daha önce reddi hakim talebinde bulunduklarını belirterek, şikayetçisi olduğu davayı yönetmesinin hukuk skandalı olduğunu ifade etmesi üzerine dosyadan çekildi.

  Hakim, Kendisini Duruşmaya Davet Etti

  İzmir’in Kınık ilçesinde Asliye Ceza ve Sulh Hukuk Mahkemelerinde zabıt katibi olarak görev yapan G.Ö, 16 aydır birlikte çalıştığı Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi F.T. hakkında kendisine mobbing uyguladığı iddiasıyla şikayette bulundu. Dilekçesinde hakim hakkında “Dengesiz, Ruh hastası kadın, Hakimim ruh hastası, Sanki uyuşturucu kullanmış insanlar gibi, Gözleri dönmüş” şeklinde ifadelere yer verince bağlı bulunduğu Komisyon Başkanlığı, Kınık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve G.Ö. hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca “Kamu Görevlisine Hakaret” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

  Zabıt Katibi  “Hakim bana mobbing uyguluyordu. Dilekçe yazdım. Üzerimdeki baskıdan ve mobbingten dolayı dilekçede hakaret içerikli ifadeler kullandım. O kadar çok mobbing uyguluyordu ki, ne yazdığımı bilemez haldeydim. Psikolojimi bozdu.” açıklamasını yaptı.

  Başlangıçta zabıt katibi G.Ö,  Hakim F.T.’den şikayetçi olmuştu. Sonrasında Hakim F.T. şikayetçisi olduğu iddianameyi kabul ederek zabıt katibinin sanık olduğu davayı açtı. Hakim F. T. ardından da iddianamenin kabulü kararını yazıp tensip zaptı düzenledi ve kendisine de 21 Mayıs’a verdiği duruşma günü için tebligat çıkartarak duruşmaya davet etti. G.Ö.’nün savunmasının ise yaşadığı Bergama’daki, Bergama Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınması için talimat yazdı. Müştekisi olduğu dava da hakim olarak yargılamaya devam etti.

  “HUKUK SKANDALI TEPKİSİ “

  Duruşmanın devam ettiği sırada, G.Ö.’nün vekilliğini üstlenen Av. Erdem Karamemiş, itiraz dilekçesi verdiklerini belirterek, “Dilekçemizde reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Bunun değerlendirilmesini talep ederim. Yedi günlük yasal süre içerisinde, ‘hakimin yasaklılık sebeplerinden dolayı’ reddi hakim talebinde bulunduk. Mahkemece iddianamenin kabul edilmesi, ayrıca tensip zaptı hazırlanarak bizzat hakimin kendisini duruşmaya davet etmesi, başlı başına hukuk skandalıdır. Bu konuya ilişkin de yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” dedi.

  “REDDİ HAKİM TALEPLERİ KABUL EDİLDİ”

  Hakim F.T. reddi hakim talebini kabul etti ve dosyadan el çekerek, dava dosyasını davaya bakacak mahkemeyi tayin etmesi için Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

  Yaşanan bu durum karşısında İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel ise “Hem şikayetçi hem de karar verici aynı yerde olur mu? Kanunda, hakimin davaya bakamayacağı hallere ilişkin açık düzenleme var. Burada hakimin, iddianameyi kabul etmeden çekilmesi gerekirdi. Böyle bir dosyaya bakamaz. Hakim suçtan kendisi zarar görmüşse, hakimlik görevini yapamaz. Şikayetçisi kendisi, zarar göreni de kendisi. Ayrıca karşısındaki sanık adil yargılandığına ilişkin güvenceyi nereden bulacak? Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Hiçbir hukuk düzeni, hiçbir hukuk sistemi bunu kabul etmez. Karar vericinin bizzat olayın mağduru olduğu durumda, o davadan çekilmesi gerekiyor. İddianame kendisine geldiğinde iade etmesi gerekirdi.” şeklinde ifadelerde bulundu.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.