Bingöl’ü Aşağılayan Şahsa Tepki Yağdı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den Bingöl’e gelen uçakta yer alan ve karantina altınan Pelin Portakal hakkında soruşturma başlatıldı.

Bingöl’ü Aşağılayan Şahsa Tepki Yağdı
A+
A-
25 Nisan 2020 00:52
599

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türk vatandaşlarının yurda getirilme çalışmaları kapsamında Macaristan’da yaşayan 123 Türk vatandaşı 21 Nisan 2020 günü gece saatlerinde uçakla Bingöl iline getirilmişti.

Bingöl’e havayoluyla getirilen Türk vatandaşları arasında bulunan Pelin Portakal isimli şahıs pasaportundaki Bingöl giriş damgasını Twitter hesabında “Fu*k bingöl” başlığı ile paylaşarak “Pasaportumdan bu kara lekeyi nasıl silebilirim. Havacılık tarihinde ilk kez gerçekleşen Budapeşte-Bingöl seferinde şahit oldum resmen.” ifadelerini kullandı.

Pelin Portakal’ın hakaret içerikli paylaşımları tepkilere neden oldu.

“Özür Diledirim”

Aldığı tepkiler üzerine 23 Nisan 2020 tarihinde sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Pelin Portakal; “Sözlerim çarpıtılmıştır, bu yüzden tüm Bingöllülerden özür dilerim. Hakaret edenler hakkında yasal işlemleri başlatıp adalet karşısında hesap soracağım.” dedi.

“Alaya alma ve küçümseme gibi bir amacım yoktu”

Portakal, sosyal medya hesabından koronavirüs salgınının kendisini düşürdüğü duruma dikkat çekme amacı ile paylaşımda bulunduğunu, Bingöl yerine İstanbul da olabilirdi ifadelerine yer vererek herhangi bir şehri hedef gösterip alaya alma ve küçükme gibi bir amacının olmadığını söyledi.

“Ölüm Tehditleri Alıyorum”

Hakaret dolu paylaşımından sonra ölüm tehditlerini aldığını öne süren Portakal, sosyal medya hesabından şaka amaçlı yaptığı paylaşımın bu kadar tepki çekeceğini tahmin edemediğini, bu olayla akalı olarak başına bir iş gelmesi halinde kadın cinayeti denilmemesini ve buna alet edilmek istemediğini belirttiği bir paylaşımda daha bulundu.

Can Dündar’dan Yardım İstedi

Pelin Portakal sosyal medya hesabından Can Dündar’ın bir paylaşımına yorum yaparak direkt mesajlarının kapalı olması nedeniyle kendisine ulaşamadığını ve bir konu hakkında yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti. Ancak şahsın bu yorumunu tepki gösteren vatandaşların görmesi üzerine bu yorumunu kaldırdı.

Pelin Portakal Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu paylaşımı yapan şahıs hakkında soruşturma başlatıldığını belirterek açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Dün gece Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den Bingöl’e gelen uçakta yer alan ve karantina altında bulunan P.P. adlı şahıs hakkında, yukarıdaki paylaşımı sebebiyle halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçundan soruşturma başlatılmıştır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.