Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

  AYM’nin Yeni Üyesi Selahaddin Menteş Seçildi

  Anayasa Mahkemesi’nin yeni üyesi Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş oldu. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

  AYM’nin Yeni Üyesi Selahaddin Menteş Seçildi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Selahaddin Menteş’i, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yeni üyesi olarak atadı. Erdoğan’ın atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Menteş, 12 yıl boyunca AYM üyeliği görevini yürütecek.

  SELAHADDİN MENTEŞ KİMDİR?

  3 Ekim 1970 tarihinde Malatya ilinde doğdu. İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise Eğitimini sırasıyla Elazığ ili Sivrice İlköğretim Okulu, Sivrice Ortaokulu ve Sivrice Lisesi’nde tamamladı.

  1988 yılında  girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1994 yılında mezun oldu.

  1995 yılı Eylül ayında Elazığ Adli Yargı Hâkim Adayı olarak kamu görevine başladı. Stajını bitirdikten sonra 1998 yılında Denizli Buldan hâkimi olarak atandı. Buldan da ki görevinden sonra Eskişehir-Han, Adıyaman-Gölbaşı hâkimi olarak  görev yaptı. Bu görevleri sırasında Kadastro Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemelerinde çalıştı.

  2006 yılında Diyarbakır’da (CMK 250. maddeyle yetkili) Ağır Ceza Mahkemesi’nde üye hâkim olarak görev yaptı.

  2010 yılında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerini 2012 Haziran ayına kadar yürüttü.

  2012 Yaz Kararnamesi ile Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

  2013 yılında Mazeret Kararnamesi ile Ankara Adliyesi’ne atandı.

  2014 Şubat-Mayıs 2017 tarihleri arasında müsteşar yardımcılığı, Mayıs 2017-Ekim 2017 tarihleri arasında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı yaptı.

  18 Ekim 2017 – 21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Müsteşar olarak görev yaptı.

  21 Temmuz 2018 tarihinde Bakan Yardımcısı olarak atanan Sayın Menteş, evli ve iki çocuk babasıdır.  

  ÖZGÜRLÜKÇÜ KARARLARLA TANINDI

  Menteş, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi iken, FETÖ /PDY Silahlı Terör Örgütü Üyesi hakim ve savcıların karalarına karşı muhalefet şerhlerine imza attı. Bu özgürlükçü muhalefet şerhleri nedeniyle FETÖ/PDY’nin hedefi oldu. Önce örgütün yakından ilgilendiği kritik davalara alınmadı. Daha sonra da özel yetkili mahkemeden alındı. Menteş kamuoyunu uzun bir süredir meşgul eden taş atan çocuklarla ilgili 30 yıla varan hapis cezaları vermelerine dair kararlara muhalefet etti. Bu cezaların kamu vicdanını yaraladığı ve bu çocukların terör örgütünün dağ kadrosuna gitmeleri için bir gerekçe oluşturduğuna dikkat çekti. Menteş; bir çocuğa 20 yıl hapis cezası verilmesine dair özel yetkili mahkeme karara şu tarihi muhalefet şerhini yazdı: “Taş atan çocukların örgüt üyesi gibi cezalandırılmaları terör örgütünün de benimsediği durumdur. Dağdan inen teröristler etkin pişmanlıkla serbest bırakıldıkları halde, taş atan çocuklar bu durumdan istifade edememektedir. Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri ve örgüt üyesi oldukları kabul edilmediği için etkin pişmanlıktan yararlanamamaktadırlar. Çünkü etkin pişmanlık sadece örgüt üyelerini kapsamaktadır. Bombayla yakalanan bir terörist 10 yıl ceza alırken, taş atan çocuk 3 ayrı suçtan 15 yıl ceza almaktadır. Ortaya çıkan sonuç ceza adaleti açısından adil değildir. Terör sorununu çözerken insan odaklı bir yaklaşım sergilenmeye çalışılmalıdır. Sorunlar çözülmedikçe terör örgütlerinin en önemli yaşam kaynağı insan kaynağı tükenmeyecektir. Kürt sorunu Meclisimiz, aydınlarımız, sosyologlarımız, siyaset uzmanı, felsefecilerimiz, hukukçularımız tarafından ön yargısızca tartışılıp sonuca bağlanmalıdır. Çünkü terör; şiddet, kan, gözyaşı, nefret ve panikten beslenir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.