Avukatlık Kanunu Taslağı Açıklaması

TBB Başkanı Feyzioğlu tarafından Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılacağına dair yayınlanan haberler üzerine basın açıklaması yapıldı.

Avukatlık Kanunu Taslağı Açıklaması
A+
A-
12 Mayıs 2020 06:53
563

08 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılacağına dair basın ve yayın organlarında yayınlanan haberler üzerine bir basın açıklaması yapıldı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Feyzioğlu bu açıklamasında; bir ilde birden çok baro kurulmasının terör örgütlerine ve onları kullanan emperyal güçlere fayda sağlayacağını, bu örgütlerin sempatizanı olan marjinal yapıların büyük maddi fonlarla kendi barolarını kurabileceklerini, yabancı baro birlikleri ile uluslararası meslek örgütlerinin Türkiye’de yalnızca bu yapıları muhatap alarak, iç ve dış kamuoylarını istedikleri gibi manipüle edebileceklerini ifade etti. Aynı gerekçeyle baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasının da doğru olmayacağını açıkladı.

Barolardan Görüş Bildirmeleri İstendi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı tarafından bu basın açıklamasının yapılmasından sonra Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu oybirliğiyle Avukatlık Kanunu’nun 110. maddesi çerçevesinde aldığı kararla, barolardan kamuoyunda Avukatlık Kanunu değişikliğine ilişkin tartışılan konularda yetkili makamlarla yapılacak temaslara ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına esas olmak üzere görüşlerini bildirmeleri istendi.

Çoklu Baro Sistemine ve Baroya Kayıt Zorunluluğu

İstisnasız bütün barolar Türkiye Barolar Birliği gibi, “Çoklu baro sistemine ve baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına” karşı olduğu belirtildi. Ayrıca bütün barolar Kanun değişikliği sürecinde görüşlerinin alınmasını talep etti. 11 Mayıs 2020 tarihinde ise 51 baro ortak bir açıklama yaparak, bu hususla birlikte diğer düşüncelerini de açıkladı. Diğer barolardan da gelecek olan yazılı görüşler, bu görüşlerle birlikte değerlendirileceği belirtildi.

Böyle bir Kanun değişikliği teklifi somutlaştığı takdirde, yasama organında çalışmalara iştirak edilirken, tüm bu görüşlerden Türkiye Barolar Birliği tarafından azami olarak yararlanılacağı ve ortak akılla hareket edileceğine dair kamuoyuna duyuru yapıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.