Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 22°C
Az Bulutlu
Adana
22°C
Az Bulutlu
Paz 21°C
Pts 20°C
Sal 17°C
Çar 15°C

  Adalet Bakanlığı Unvan Değişikliği Sınav İlanı

  Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda unvan değişikliği sınavı sonucuna göre atama yapılacaktır.

  Adalet Bakanlığı Unvan Değişikliği Sınav İlanı

  Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yazı ekindeki ilânda sınıfı, unvanı, sayısı ve yeri gösterilen;

  Taşra kadrolarında münhal bulunan,
  (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 uncu derece) tekniker,
  (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 nci derece) teknisyen,
  Adalet Bakanlığı merkez teşkilat kadrolarında münhal bulunan,
  (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 uncu derece) avukat,
  (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 uncu derece) mühendis,
  (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 uncu derece) tekniker,
  (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 nci derece) teknisyen
  kadrolarına unvan değişikliği sınavı sonucuna göre atama yapılacaktır.

  I- UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINA BAŞVURU VE ATANMA ŞARTLARI:

  Ekli listelerde (Ek-2/A,B) ilân edilen kadrolar için atanılacak görevin niteliklerini, belirlenen başvuru tarihinin son günü itibarıyla taşımış olmak ve süresinde başvurmak kaydıyla Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ne göre başvuru şartları şunlardır:

  A-GENEL ŞARTLAR:

  1) Unvan Değişikliği yazılı sınavının son başvuru tarihinden önceki son üç yıl içerisinde denetim elemanlarınca hakkında zayıf rapor düzenlenmemiş olmak.

  2) îlân edilen kadro için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere Bakanlıkta en az iki yıl çalışmış olmak.

  3) Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak.

  4) Unvan Değişikliği suretiyle atanacaklar için yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmak.

  B-ÖZEL ŞARTLAR:

  1- Avukat Kadrolarına Atanabilmek için:
  Avukatlık ruhsatına sahip olmak.

  2- Mühendis (Bilgisayar) Kadrolarına Atanabilmek için:
  En az fakülte veya dört yıllık yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak.

  3- Tekniker (Bilgisayar, Elektrik) Kadrosuna Atanabilmek için:
  En az iki yıl süreli mesleki veya teknik yüksek öğrenim mezunu olmak.

  4- Teknisyen (Bilgisayar, Elektrik) Kadrosuna Atanabilmek için:
  Bu unvanları veren yüksek okul, meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak.

  II- BAŞVURU YERİ VE ŞEKLİ:

  1- Unvan değişikliği sınavına başvurular, başvuru formu (Ek-1) ve başvuru formuna eklenecek öğrenim durumu belgesi ile, 03/07/2020 tarihinden başlamak üzere 10/07/2020 günü mesai bitimine kadar, Eğitim Dairesi Başkanlığı’na (Bakanlık Ek Bina B Blok konferans salonu) bizzat veya Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla yapılır. Ancak 10/07/2020 tarihinden sonra yapılan müracaatlar dikkate alınmaz.

  2- Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılan veya atamaları adalet komisyonlarının teklifi üzerine yapılan personel ayrımı olmaksızın, şartları taşıyan tüm personel, ilânda belirtilen merkez ve taşra kadroları için yapılacak unvan değişikliği sınavına başvurabilir.

  3- Başvurular, istenen unvan ve mahal belirtilmek suretiyle yapılır.

  4- İlân edilen kadrolar için belirlenen başvuru tarihinin son günü itibarıyla aranan nitelikleri taşıyan personel, başvuru şartlarını taşıdığı farklı unvanlı kadrolardan sadece biri için duyuruda belirtilen şekilde başvuruda bulunabilir. Aynı unvan için birden fazla yere yapılan başvurular geçersiz sayılır.

  5- Aylıksız izinde bulunanlar dâhil olmak üzere, ilgili mevzuat uyarınca verilmesi zorunlu olan izinleri kullanmakta olanlar da sınava başvurabilir.

  6- Başvuruda bulunanların gerekli şartları taşıyıp taşımadıkları Yazılı Sınav Kurulunca incelenir. Aranan şartları taşıyanlar adalet.gov.tr adresinden ilan edilir.

  7- Smava girecek aday tarafından, sınav ücreti olarak belirlenen 140,00 TL (Yüz kırk Türk Lirası) Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’nin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile belirtilen tarihler arasında yatırılır.

  8- Başvuru formuna (Ek-1) ; başvuranın T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, sicili, doğum tarihi, unvanı, öğrenim durumu, engel durumu, görev yeri, adresi, irtibat telefonu, elektronik posta adresi, atanmak istenilen unvan ve yeri tereddüte yer bırakmayacak şekilde yazılır.

  9- Yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan ve atanılacak görevi yapabilecek durumda bulunan engelli adayın sınavının daha elverişli şartlarda yapılabilmesi için;

  Başvuru sırasında, engel durumunu belirtir sağlık kurulu raporunun veya engelli kimlik kartının kurum onaylı bir örneğinin Yazılı Sınav Kuruluna ibraz edilmesi, belge asıllarmm sınav esnasında yanında bulundurulması ve Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından yapılacak olan sınav uygulama duyurusunda engel durumu ile ilgili belirtilen hususlara dikkat edilerek, başvuru ekranındaki “engel durumu” ve “almak istediği hizmet” ile ilgili uygun olan kutucuklarm işaretlenmesi gerekmektedir. Beyan edilen engel durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır.

  III- UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YAZILI SINAV DERS KONULARI:

  Unvan değişikliği yazılı sınavı, Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 25 inci maddesi gereğince, görev alanları ve atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda yapılacak olup ders konuları ve soru sayılarını içerir liste ekte (Ek-3) yer almaktadır.

  IV- UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YAZILI SINAVINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR:

  1- Unvan değişikliği yazılı sınavı, 05 Eylül 2020 günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır. Sınavı yapacak olan Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından sınavla ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanacak olan sınav uygulama duyurusu, 03 Temmuz 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının meb.gov.tr internet adresinden yayınlanacaktır.

  2- Unvan değişikliği yazılı sınavı, ilân edilen bütün kadrolar için aynı tarihte yapılacaktır.

  3- Unvan değişikliği yazılı sınavında, yukarıda (III) numaralı başlık altında belirtilen unvan değişikliği yazılı sınav ders konuları esas alınır.

  4- Unvan değişikliği yazılı sınavında toplam 80 soru sorulacak olup, sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve en az 60 puan alanlar başarılı sayılacaktır.

  5- Unvan değişikliği sınavında aranan şartları taşımadıkları halde, sınava girip başarılı olanların sınavları geçersiz sayılır ve atamaları yapılmaz. Atamaları yapılmış olanların ise atamaları iptal edilir.

  V-DİĞER HUSUSLAR:

  1- Yazılı sınava girecek adaylar sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C kimlik numarası bulunan geçerli kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, T.C kimlik kartı, sürücü belgesi, geçerliği devam eden pasaport) ile sınava gireceklerdir. Bu belgeler yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayın engelli ise ayrıca engelli kimlik belgesi ya da sağlık kurulu raporunu yanında bulundurması zorunludur.

  2- Yazılı sınav konularına ilişkin kurumumuzca ders notu yayımlanmayacaktır.

  3- Bu duyuruda yer almayan hususlarda, Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin ilgili hükümleri esas alınır.

  4- Sınavın ve sınav sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için adayların Milli Eğitim Bakanlığı Sınav Uygulama Duyurusundaki tüm kurallara uyması zorunludur.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.