Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 12°C
Açık
Adana
12°C
Açık
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 16°C

  Adalet Bakanı Gül’den Belçika’ya Terör Örgütü Tepkisi

  Adalet Bakanı Gül, Belçika Adalet Bakanına gönderdiği mektupla PKK’lılarla ilgili soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen karara tepki gösterdi.

  Adalet Bakanı Gül’den Belçika’ya Terör Örgütü Tepkisi

  Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül, Belçika Adalet Bakanı Koen Geens’e mektup yazarak, Belçika adli makamlarınca PKK terör örgütü mensupları ile ilgili soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen Belçika İddianame Odası kararının, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararları olmak üzere Avrupa Birliğinin müktesebatıyla ve uluslararası hukukla çeliştiğini belirtti.

  Bakan Gül, Belçika Adalet Bakanı Koen Geens’e yazdığı mektupta, Belçika Yüksek Mahkemesi’nin PKK silahlı terör örgütü bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı Federal Savcılığın 2010 yılında başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen Belçika İddianame Odası kararını onayladığını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini ifade etti.

  Belçika adli makamlarınca verilen kararlar sonucu PKK’lıların terör yasaları kapsamında yargılanmamasının Türkiye açısından kabul edilemeyeceğini vurgulayan Bakan Abdulhamit Gül, bu kararın Türk Milletinin vicdanında derin bir yara açtığına vurgu yaparak mektubuna şöyle devam etti:

  Karar, Belçika mevzuatının yanı sıra kurucu ülke olarak ev sahipliği yaptığı Avrupa Birliği’nin müktesebatıyla ve başta Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları olmak üzere, uluslararası hukukla çelişmektedir. Önümüzdeki süreçte, bu endişe verici kararın eli kanlı PKK terör örgütü tarafından ülkenizde ve uluslararası platformlarda istismar edileceği aşikardır. Nitekim 5 Şubat 2020 tarihinde Avrupa Parlamentosunda düzenlenen skandal konferansa, PKK terör örgütünün yöneticisi statüsündeki bazı isimlerin katılım sağlamış olmaları, terör örgütü yandaşlarının anılan karardan cesaret aldıklarını açıkça göstermektedir. Bu bağlamda, Belçika yargı sisteminin PKK terör örgütü ve müzahir çevrelerce ileri sürülen asılsız iddialara alet edilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz.

  Bakan Gül, Türkiye’nin kendisine ve uluslararası topluma yönelik güvenlik tehditleri ve tüm terör örgütleriyle mücadele ederken, Belçika’dan da aynı hassasiyeti göstermesini beklediğini belirtti.

  Terörizmle mücadelede uluslararası iş birliğine gölge düşürmektedir”
  Abdulhamit Gül, “PKK terör örgütü mensupları da dahil olmak üzere, ülkenizin çeşitli terör örgütü yöneticileri ve mensuplarının fiilen sığınağı haline gelmiş olması, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere de terörizmle mücadelede uluslararası iş birliği perspektifine de maalesef gölge düşürmektedir. Şunu bilmenizi isterim ki evrensel hukuk ilkeleri ve insanlığın vicdanını oluşturan değerlerle bağdaşması ve izahı mümkün olmayan söz konusu karara rağmen Türkiye, insan haklarına dayalı Avrupa kamu düzeninin korunması ve güçlendirilmesine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkı vermeye devam edecektir.
  ” ifadelerini yer verdi.

  Hukuki temellerden yoksun kararın, Belçika’nın terörle mücadele konusundaki uluslararası yükümlülüklere de açıkça aykırılık teşkil ettiğine yer veren Gül, mektubunu şöyle devam ederek tamamladı:

  Hukukun üstünlüğü ve demokrasiye olan sarsılmaz inancımızın, sizleri seçen Belçika halkı tarafından da paylaşıldığını biliyor, hukuken bizce yok hükmünde olan ve esasen Belçika hukukunun temel ilkeleri ile de bağdaşmayan bu kararın ortadan kaldırılması için yasama, yürütme ve yargı organlarının harekete geçmesinde yapacağınız katkıya olan inanç ve güvenimi bir kez daha vurguluyor, bu yolda sizlerden samimi çabalar ortaya koymanızı bir müttefik olarak diliyor ve bekliyorum. Bu vesileyle Sayın Bakan, size en derin saygılarımı sunarım.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.