Adalet Bakanı Gül’den ABD’ye Sert Tepki

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD’li makamların Türk yargısının verdiği kararları eleştirmesine sert tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Gül’den ABD’ye Sert Tepki
A+
A-
12.06.2020
450

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır; emir alacağı tek merci Anayasa ve kanunlardır. Hiçbir ülke, kişi, kurum veya merci Türk mahkemelerinin adil yargılamasına etki ve telkinde bulunamaz” açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD’li makamların İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz’un yargılandığı davada ceza almasına yönelik eleştirilerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile cevap verdi. Türk yargısının bağımsız ve tarafsız olduğunu belirten Gül, ““Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır; emir alacağı tek merci Anayasa ve kanunlardır. Hiçbir ülke, kişi, kurum veya merci Türk mahkemelerinin adil yargılamasına etki ve telkinde bulunamaz” dedi.

Öte yandan konuyla ilgili Adalet Bakanlığı tarafından da yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, mahkeme kararlarını eleştiren ABD’ye sert tepki geldi. Eleştirilerin talihsiz ve yargı bağımsızlığı ilkesi bakımından düşündürücü olduğu belirtilen açıklamada, “Bağımsız ve tarafsız Türk yargısı, verdiği kararlarla şu ya da bu ülkeyi ikna etmek durumunda değildir. Mahkeme, delilleri tartışmış ve bir karar vermiştir. Bu kararın kesinleşmesi süreci de yine bağımsız yargının hukuki işleyişi içinde yerinni bulacaktır. Kesinleşmemiş bir mahkeme kararı üzerinden kişileri suçlu ya da suçsuz ilan etmek, ancak hukukun evrensel prensiplerini içselleştirmemiş bir yaklaşımın ürünü olabilir.” ifadelerine yer verildi.

 “Hakan Atilla Yargılamasına Bakmalarını Tavsiye Ediyoruz”

Bakanlık açıklamasında ABD’li muhatapların derin hayal kırıklığı yaşatan bir dava arayışında ise Hakan Atilla davasına bakmaları tavsiyesinde bulunuldu. Açıklamada, “FETÖ’nün kurduğu ihanet pazarından satın alınan tanıklarla, sahte ve sözde delillerle yürütülen Hakan Atilla yargılamasına bakmalarını tavsiye ediyoruz” denildi.

Adalet Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ABD Büyükelçiliği’nin başından sonuna izleyerek tanık olduğu üzere, duruşmalar Anayasa ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerin temin ettiği usuli haklar zemininde ilerlemiştir. Bu durum karşısında, yapılan açıklama hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olmadığı gibi gerçekle de bağdaşmamaktadır. Ülkelerinde halihazırda süren protesto eylemlerinde dahi aldıkları tedbirler ortada iken, 15 Temmuz’da bombalarla, tanklarla ülkemize, milletimize ve millet iradesine hayasızca bir akın gerçekleştiren bir terör örgütüne karşı yürüttüğümüz haklı ve hukuki mücadeleyi değersizleştirmeye yönelik açıklamalar, büyük bir çelişkidir, kabul edilmesi mümkün değildir.

Bu itibarla, ABD yetkili makamlarını uluslararası sözleşmeler ve ikili anlaşmalar doğrultusunda suçluların iadesi hukukuna uymaya bir kez daha davet ediyor, terörle mücadelede işbirliğine olan inancımızı teyit edeceklerini umuyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.